No sio
Czwartek, 2024-04-25, 4:36 PM
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Czy "klikasz" w "nowym sio"?
Suma odpowiedzi: 121
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2017 » Październik » 8 » "Rejestracja danych identyfikacyjnych ucznia"
11:27 AM
"Rejestracja danych identyfikacyjnych ucznia"

W zgodności z Instrukcją techniczną „Szkoła – Rejestracja danych identyfikacyjnych ucznia”

„W Module UCZNIOWIE pierwszym etapem wprowadzania profilu ucznia do systemu SIO jest podanie jego danych identyfikacyjnych.”

Na podstawie którego przepisu prawa jest „wprowadzany profil ucznia”? Jeżeli nie ma takiego przepisu prawa to namawianie do (instruowanie; wywieranie presji poprzez tworzenie oficjalnych i zobowiązujących instrukcji) tworzenia („wprowadzania”) profilu ucznia jest paskudnym mijaniem się z prawem. Jeżeli tak działa aplikacja nowego „nowego SIO”, to działa z paskudnym mijaniem się z prawem. Każdy, kto będzie „wprowadzał profil ucznia” – paskudnie będzie się mijał z obowiązującym prawem. Kto będzie ponosił konsekwencje? „Namawiający”, czy ulegający tym „namowom”?

„Aby zarejestrować ucznia należy kliknąć przycisk DODAJ UCZNIA , który znajduje się w górnej części listy uczniów.”
„W oknie formularza rejestracji ucznia należy wypełnić wymagane pola, podać imię (pierwsze imię) i nazwisko ucznia oraz jego numer PESEL. W przypadku rejestracji ucznia niebędącego obywatelem polskim należy również zaznaczyć opcję [Czy podajesz status i kraj pochodzenia ucznia niebędącego obywatelem polskim] . Zarejestrowanie ucznia zakańczane jest kliknięciem w przycisk ZAPISZ, który znajduje się w prawym dolnym rogu aplikacji.”

Chyba nazwanie cytowanej wyżej procedury „rejestracją ucznia” można akceptować, choć po co tworzyć byty, których prawo w tym przypadku nie definiuje. Czy „rejestracja ucznia” jest tym samym o czym stanowi się w art. 11 ustawy o SIO? A stanowi się tam (w kontekście art. 10) o gromadzeniu danych identyfikacyjnych. Załóżmy, że chcę twierdzić, że to jest to samo – ciekawość, jak mógłbym dowieść, że tak jest istotnie? Ach! - chyba wiem... - powołam się na Instrukcję techniczną CIE(MEN)...

„Po kliknięciu przycisku ZAPISZ nastąpi weryfikacja wprowadzonych danych z rejestrem PESEL. Po zapisaniu danych na dole pojawia się komunikat [Operacja zakończona pomyślnie]. Rejestrowane dane pojawią się na liście uczniów:”

I teraz „perełka” wykluczająca możliwość korzystania z aplikacji nowego „nowego SIO”! – rzecz widoczna na załączonym obrazku…
„W podglądzie szczegółów ucznia będą widoczne pozostałe dane zaciągnięte z rejestru PESEL.”


Czyli na ekranie użytkowanej aplikacji nowego „nowego SIO” widać pod hasłem „Dane identyfikacyjne”:
Imię
Nazwisko
PESEL
Data urodzenia
Płeć
Miejsce urodzenia
Obywatelstwo

Art.  11. Ustawy o SIO: „Dane identyfikacyjne ucznia w bazie danych SIO obejmują imię, nazwisko i numer PESEL, a w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL – imię (imiona), nazwisko, płeć, datę urodzenia, serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz – jeżeli uczeń nie jest obywatelem polskim – kraj pochodzenia i dane dotyczące statusu ucznia: [...]”

I chodzi o to, że wymienione wyżej dane identyfikacyjne (Imię, Nazwisko, PESEL, Data urodzenia, Płeć, Miejsce urodzenia, Obywatelstwo) pojawiają się w „podglądzie szczegółów” w każdym przypadku (czyli nie tylko „w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL”); z kolei „w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL” brak jest „serii i numeru paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość”.
Art.  26. [ustawa o ochronie danych osobowych] „Administrator danych przetwarzający dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności jest obowiązany zapewnić, aby dane te były przetwarzane zgodnie z prawem […].”

No to macie następujące możliwości:

  • Udać, że się nie pojmuje „rozbieżności” (wyjątkowo łagodne określenie z mojej strony – stać mnie na zdecydowanie bardziej adekwatne rzeczy określanie…) wyżej wskazanej - …i klikać…
  • Być świadomym „rozbieżności” wyżej wskazanej - …i nie klikać…
  • Wnieść stosowny wniosek (uwagę, pytanie, sugestię,…) do twórców z nadzieją, że zostanie uwzględniona jakoś… - i wstrzymać klikanie…
  • Napisać do posła ze swego regionu (któregoś z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – zaraz będą zajmować się projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, a tam ponownie zmienia się dużo w odniesieniu do SIO – przedłuża się działanie „starego SIO” na… ho, ho, ho – jak długo jeszcze…) – wszystko jedno, z której opcji – niechby może zastanowili się nad zamknięciem tego żenującego spektaklu obecnie funkcjonującego pod nazwą <<nowego „nowego SIO”>>…

Pojawiło się jeszcze kilka nowych „ciekawostek” – na przykład: Wzory upoważnień...


Krzysztof Sługocki, 08.10.2017

Wyświetleń: 1024 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Październik 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Archiwum wpisów
Copyright eGocki.pl Krzysztof Sługocki © 2024
uCoz