No sio
Poniedziałek, 2023-03-27, 9:09 PM
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Czy "klikasz" w "nowym sio"?
Suma odpowiedzi: 121
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2017 » Wrzesień » 19 » Zorganizowano Wam całkowity brak możliwości „klikania” w nowym „nowym SIO”?
1:13 AM
Zorganizowano Wam całkowity brak możliwości „klikania” w nowym „nowym SIO”?

W ostatnim komunikacie Zespołu SIO „Wprowadzone zmiany w Systemie Informacji Oświatowej” stwierdza się między innymi o „zablokowaniu możliwości złożenia nowego wniosku o dostęp do SIO przez osobę, która posiada już aktywne upoważnienie do tej samej placówki”.

W art. 71 ust. 1 ustawy o SIO stanowi się: „W celu uzyskania danych dostępowych osoba upoważniona, o której mowa w art. 68 ust. 1 lub 2, składa w postaci elektronicznej wniosek o przyznanie danych dostępowych”.

Ze wszystkich przepisów zawartych w zmienionej ustawie o SIO łącznie z przepisami wykonawczymi da się jedynie wyłowić twierdzenie o składaniu wniosku o przyznanie danych dostępowych. Zablokowano możliwość złożenia wniosku o dostęp do SIO – i bardzo dobrze, nie istnieje przecież składanie wniosku o dostęp, to i słusznie – należy takie składanie zablokować. Tym bardziej, że nie istnieje przecież i coś takiego, jak „aktywne upoważnienie do placówki” – choć istnieją „upoważnienia do dostępu do bazy danych SIO” (patrz np. art. 68.2), choć te ostatnie także mogą być aktywne.

Nie za bardzo więc wiadomo o co chodzi komunikującym? No można z pewnym zadumanym cmoknięciem wyrazić przypuszczenie, że być może chodzi tu jednak o blokowanie „złożenia wniosku o upoważnienie”? – no takie coś istotnie jest dostępne po kliknięciu „przycisku” „Złóż wniosek” w nowej przeglądarkowej aplikacji nowego „nowego SIO”.

A używaliście już „loginu i hasła” (danych dostępowych) w celu zalogowania się do nowego „nowego SIO”? I może używaliście „loginu i hasła” dotychczasowego (tzn. tego samego, którego używaliście w poprzednim „nowym SIO”? Oj, to źle, to bardzo źle…

W art. 6 ustawy zmieniającej ustawę o SIO stanowi się: „Udzielone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy upoważnienia do dostępu do bazy danych SIO obowiązują do dnia upływu okresu ich ważności, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 72 i art. 73 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą”.
Nie stanowi się natomiast ani w tym przepisie, ani w żadnym innym, że „przyznane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dane dostępowe do bazy danych SIO obowiązują do dnia upływu okresu ich ważności”.

A chyba chodzi o to, że właśnie to zablokowano!

Doskonałe posunięcie! Nie możecie używać dotychczasowych danych dostępowych i macie blokadę na składanie wniosku o nowe dane dostępowe – czyli… Czyli zorganizowano Wam całkowity brak możliwości „klikania” w nowym „nowym SIO”. No i to jest słuszna koncepcja…

I jestem teraz bardzo zainteresowany (oczywiście wiem, że nie jest zdrowym objawem) tym, jak się będzie Wam za chwilę wpierać i „tłumaczyć”, że „składać wniosek o dane dostępowe” to jest to samo, co „składać wniosek o upoważnienie”. To będzie kształcące.

A może po prostu jutro, czy kiedy tam, zmieni się cytowany na początku tego tekstu komunikat – tak po prostu, jakby nic nie zaszło? No, w takim przypadku będę prawdziwie zawiedziony…


Krzysztof Sługocki, 19.09.2017

Wyświetleń: 519 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Wrzesień 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Archiwum wpisów
Copyright eGocki.pl Krzysztof Sługocki © 2023
uCoz