No sio
Piątek, 2024-11-22, 4:51 PM
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Czy "klikasz" w "nowym sio"?
Suma odpowiedzi: 121
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2016 » Styczeń » 13 » Zapowiadane eksportowanie danych z „nowego sio” do „starego sio”
11:51 PM
Zapowiadane eksportowanie danych z „nowego sio” do „starego sio”

Bardzo „interesującą” kwestią jest przeanalizowanie w kontekście obecnego i przyszłego (2017) stanu funkcjonowania „nowego sio” niektórych zapisów zawartych w uzasadnieniu do zmiany ustawy o systemie informacji oświatowej z 03.10.2013 roku (druk sejmowy nr 1794) – można niemal nabrać pewności bliskości końca „nowego sio” (być może rzecz zostanie przypieczętowana już wkrótce raportem NIK).

„[…] Na obecnym etapie funkcjonowania nowego SIO należy stwierdzić, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby w okresie najbliższych kilku miesięcy doszło do wyeliminowania błędów znaczącej liczby użytkowników SIO popełnianych w procesie weryfikacji danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli z danymi tych osób w rejestrze PESEL oraz do odpowiedniego zaktualizowania danych w rejestrze PESEL.”

Czy coś tu się ostatnio w tym zakresie zmieniło? Użytkownicy "nowego sio"! Czy czujecie się winni? Czytajcie dalej, co przez Was postanowiono zmienić!

„Korekty te wiążą się ze sporymi nakładami czasu po stronie użytkowników SIO, tj. w większości szkół i placówek oświatowych. Nie można też zakładać, że możliwe jest w tym czasie wyeliminowanie tych błędów w całości. Ze względu na wysokość rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej (0,4% całości tej części subwencji), finansowy wymiar wniosków o korektę części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych mógłby przekroczyć wysokość rezerwy, z której obecnie środki w znakomitej większości są przeznaczane na inne cele niż korekta błędów w danych przyjmowanych do podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Aplikowanie o środki z rezerwy wiąże się również z problemem nakładu pracy.”

Do dziś nie jest dla nikogo i w żaden sposób dostępna analiza „wymiaru wniosków o korektę części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych…” – wysoce „mądrym” językiem napisano: „z nowego sio nie ma (2013) żadnych danych…”.

„Umożliwienie dokonania podziału części oświatowej subwencji ogólnej na lata 2014–2016 na podstawie danych zgromadzonych w tzw. starym SIO pozwoli uniknąć powyższych trudności, a co ważniejsze, wyeliminuje ryzyko braku środków w rezerwie części oświatowej subwencji ogólnej. Jednocześnie, przedłużenie działania tzw. starego SIO do dnia 1 marca 2017 r. (art. 1 pkt 3 projektu) wiąże się z przedłużeniem okresu, w którym równolegle będą funkcjonowały dwa systemy (tzw. stare i nowe SIO), co pozwoli na bezpieczne dokonanie podziału części oświatowej subwencji ogólnej na podstawie danych zgromadzonych w starym systemie i jednocześnie ułatwi stopniowe przechodzenie na nowy system tym użytkownikom SIO, którym korzystanie z nowego SIO sprawia trudności.”

…i teraz najciekawsze…

„Przewiduje się również wprowadzenie udogodnień w sferze technicznej funkcjonowania obu systemów (eksportowanie danych z nowego SIO do tzw. starego SIO), które spowodują, że w praktyce większość użytkowników SIO będzie mogła korzystać przede wszystkim z nowego systemu.”

Jest właśnie styczeń roku 2016 – kto korzysta z „eksportowania danych z nowego SIO do tzw. starego SIO”?

„[…] Planuje się, że główna część korekty danych identyfikacyjnych zostałaby przeprowadzona do końca 2014 r. Umożliwi to we wrześniu 2014 r. porównanie danych zgromadzonych w nowym SIO z danymi zgromadzonymi w tzw. starym SIO oraz przeprowadzenie symulacji podziału części oświatowej subwencji ogólnej na podstawie danych zgromadzonych do tego czasu w nowym SIO. Porównanie danych z obu systemów we wrześniu 2014 r. posłuży ocenie stanu postępu i efektywności procesu weryfikacji danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli i gromadzenia w nowym SIO kompletu danych zgodnie z ustawą. […]”

Jest właśnie styczeń roku 2016 – dla nikogo i w żadnej formie nie jest dostępne „porównanie danych z obu systemów” i „ocena stanu postępu i efektywności procesu weryfikacji danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli i gromadzenia w nowym SIO kompletu danych zgodnie z ustawą” – nie tylko z roku 2014, ale także i brak tego rodzaju informacji z roku 2015. Czy takich analiz dokona się w roku 2016? Brak jakichkolwiek ku temu zapowiedzi! Czy brak tego rodzaju ocen i analiz pozwoli na bezrefleksyjne, bezkrytyczne i ryzykowne wykorzystanie „nowego sio” od roku 2017 do podziału części oświatowej subwencji ogólnej? Tak – jeżeli wprzęgnie tu się do roboty jakąś magię i czary…

„Zakłada się, że uruchomienie nowych systemów informatycznych obsługujących ewidencję ludności oraz wdrożenie procedur przewidzianych w ustawie o ewidencji ludności, na tyle usprawni bieżącą korektę danych wprowadzanych przez użytkowników SIO, że po dniu 31 grudnia 2016 r. nie będzie istniała konieczność stosowania procedury przejściowej. […]”

Kiedyś mawiano: …koń by się uśmiał… - odsyłam tu (a propos uruchomienia nowych systemów informatycznych) do komentarzy pracowników urzędów zajmujących się ewidencją ludności, dowodami i procedurami stanu cywilnego…

 

 

Wyświetleń: 883 | Dodał: art30a | Tagi: nowe sio, nowy sio, Sio, Krzysztof Sługocki, system informacji oświatowej | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Styczeń 2016  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwum wpisów
Copyright eGocki.pl Krzysztof Sługocki © 2024
uCoz