No sio
Sobota, 2024-12-21, 5:51 PM
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Nasza sonda
Czy "klikasz" w "nowym sio"?
Suma odpowiedzi: 121
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2015 » Grudzień » 15 » Analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli poprzez "nowy sio"
3:14 PM
Analiza wydatków na wynagrodzenia nauczycieli poprzez "nowy sio"

Otrzymuję, analogicznie do roku ubiegłego, pytania mające jeden wspólny wątek: czy aplikacja „nowego sio” pozwoli (lub czy właśnie poprzez tę aplikację należy) dokonać analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w/za rok 2015? Pytania są związane ze zbliżaniem się okresu konieczności dokonania analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli oraz z tym, że NIK właśnie zaczyna kontrolować "nowy sio".

Powtarzam zatem: Istotnie w art.  61. ust. 1. Ustawy o systemie informacji oświatowej stanowi się, że: „Regionalne izby obrachunkowe mogą, za pośrednictwem bazy danych SIO, pozyskiwać dane objęte sprawozdaniami, o których mowa w art. 30a ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. — Karta Nauczyciela.”. Mało znaczące dla kontekstu pytania nawiązanie do art. 30a ustawy KN pojawia się także w § 27 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. Ale RIO nie jest w stanie pozyskać owych danych...!

W sferze pojmowania istnienia i funkcjonowania systemu informacji oświatowej (tu właśnie z akcentem na znaczenia zwrotu „nowy sio”) dominują dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony jest czyniona miejscami abstrakcyjna w odniesieniu do prawa (choć mocno wyolbrzymiana „na dole”) presja ze strony MEN i instytucji podległych/zależnych na uprawianie „klikologii” „również” w „nowym sio”. Z drugiej strony zdecydowanie rośnie świadomość tego, że z tym „nowym sio” wyraźnie jest coś nie tak oraz że wypełnienie celów wpisanych w art. 1 ustawy o sio jest realizowane przez kolejne lata poprzez gromadzenie danych w „starym sio” (o czym MEN i CIE dość jasno i dość „zabawnie” komunikują). Rodzi się pytanie zasadnicze: jeżeli istotnie wypełnianie celów istnienia systemu informacji oświatowej osiąga się poprzez gromadzenie danych w „starym sio”, to po co jest używany także „nowy sio”? Jedna z bardziej zrozumiałych odpowiedzi (nie jest to, jak się okazuje, jedyna odpowiedź) brzmi: po to, żeby się go nauczyć (w znaczeniu obsługi aplikacji), bo jest mocno skomplikowany w użytkowaniu i ciągle ewoluuje („udostępniane są kolejne funkcjonalności”), a być może od 2017 roku to właśnie ów „nowy sio” będzie decydował w szczególności o finansowaniu zadań oświatowych... i wszystko może być uznawane za Ok., gdyby nie fakt, że „desperacko” rośnie przepaść pomiędzy tym, jak program („nowego sio”) działa, a tym co prawo stanowi – zwłaszcza w odniesieniu do tego, że poprzez ów program „nowego sio” są gromadzone ogromne zasoby danych osobowych, na skalę chyba nie mającą precedensu we współczesnej Europie.

Czy aplikacja „nowego sio” pozwoli dokonać analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w/za rok 2015?

Oczywiście, że nie będzie takiej możliwości!

Krzysztof Sługocki, 03.11.2015

Wyświetleń: 615 | Dodał: art30a | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Grudzień 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Archiwum wpisów
Copyright eGocki.pl Krzysztof Sługocki © 2024
uCoz